Obowiązkowe wyposażenie – co musi znajdować się w samochodzie?

16-03-2021 13:37

Kierownica czy reflektory to dość oczywiste elementy, w które musi być wyposażony każdy samochód. Są jednak i takie, o których obecność na pokładzie samochodu musi zatroszczyć się kierowca. Bez nich łatwo o mandat. Jakie obowiązkowe elementy wyposażenia muszą znajdować się w aucie?

Czy samochód musi być wyposażony w apteczkę pierwszej pomocy? To chyba najczęściej zadawane pytanie, na które odpowiedź jest przecząca. Warto dodać, że ten element wyposażenia auta bywa bardzo przydatny w sytuacji, gdy okoliczności będą od nas wymagać udzielenia pomocy.

Lista dodatkowego wyposażenia samochodu wcale nie jest długa, a to co się na niej znajduje jest regulowane przez Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia (dalej jako „rozporządzenie”). Zgodnie z § 11 ust. 1 pkt 13 i 14 rozporządzenia, pojazd samochodowy wyposaża się w trójkąt ostrzegawczy i gaśnicę. Warto jednak pamiętać, że ten zestaw dotyczy jedynie terytorium Polski. Każdy z krajów świata, a nawet Unii Europejskiej może mieć w tej materii różne regulacje. Dla przykładu w Czechach wymagany jest zestaw żarówek zapasowych, co brzmi dość kuriozalnie w przypadku Seata, którego reflektory coraz częściej działają na podstawie technologii LED.

Obowiązkowe wyposażenie samochodu regulują przepisy


By móc ruszyć samochodem w drogę, musi on spełniać określone warunki techniczne. Wszelkie uregulowania prawne w tym zakresie zgromadzono w kodeksie drogowym, a zwłaszcza w artykule 66.

Czytamy w nim, że samochód poruszający się po Polsce nie może powodować uszkodzeń drogi, jak również zaburzać spokoju publicznego poprzez nadmierną emisję hałasu. W żadnym razie nie może też naruszać bezpieczeństwa pasażerów, ale i innych uczestników ruchu drogowego. Zgodnie z przepisami samochód musi także umożliwić kierowcy odpowiednią widoczność. Ustawodawca pomyślał też o ekologii. Auto nie może wytwarzać szkodliwych substancji w stopniu określonym przez odpowiednie regulacje.

By móc zgodnie z prawem poruszać się po polskich drogach publicznych pojazd musi być wyposażony także w:

- tablice rejestracyjne - koniecznie muszą być odpowiednio zainstalowane oraz widoczne. Najlepiej umieścić je przy pomocy odpowiednich ramek na karoserii samochodu. Tablic nie należy przewiercać. Policjant może uznać to za zniszczenie dokumentu. Obowiązkiem kierowcy jest także dbanie o odpowiedni stan tablic rejestracyjnych. Zawsze powinny być czytelne.

- gaśnicę - nie wystarczy samo posiadanie jej w samochodzie. Powinna być zainstalowana w miejscu określonym przez ustawodawcę jako “łatwo dostępne”. Policjant dokonujący kontroli drogowej nie powinien mieć nic przeciwko przechowywaniu gaśnicy samochodowej w bagażniku, o ile nie będzie ona znajdowała się pod kołem zapasowym lub stertą walizek. Ma być łatwo dostępna, ale to nie jedyny warunek. Gaśnica samochodowa musi być także sprawna, czyli posiadać odpowiedni termin ważności. Jeśli ten już upłynął, należy oddać gaśnicę do legalizacji lub kupić nową.

- trójkąt ostrzegawczy - to absolutnie obowiązkowy element wyposażenia samochodu. Wystarczy niewielka stłuczka, by przekonać się, że ten sprzęt jest naprawdę przydatny. Trójkąt pozwala odpowiednio oznaczyć, a tym samym zabezpieczyć miejsca zdarzenia drogowego.